آتش‌سوزی در کمپ ترک اعتیاد، نوک کوه یخ مشکلات درمان اعتیاد

به مناسبت آتش‌سوزی در کمپ ترک اعتیاد لنگرود مطلبی را در روزنامه‌ی شرق در مورد مشکلات درمان اعتیاد در کشور نوشتم. امیدوارم مورد توجه مسئولین قرار بگیرد.

شنیدن خبر آتش‌سوزی در کمپ ترک اعتیاد بسیار ناراحت‌کننده بود. در ابتدا به خانواده این بیماران تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم مسئولان بتوانند ضمن اجرای عدالت در قبال مقصران این حادثه اقدامات مؤثری در جهت پیشگیری انجام دهند.

به نظرم یکی از تخصصی‌ترین اختلالات روان‌‌پزشکی «اختلالات سوءمصرف و وابستگی به مواد» است. به زبان خیلی ساده وقتی فردی نمی‌تواند مصرف ماده یا دارویی را کنترل کند – چه آن دارو قانونی باشد یا نباشد – دچار نوعی از این اختلالات شده است. امروزه این اختلالات را تحت تأثیر مسائل ژنتیک، روان‌شناسی و اجتماعی می‌دانند و درمان آن نیز بسیار پیچیده و حساس است. روش‌های متعددی شامل درمان‌های دارویی، روان‌‌درمانی و مداخلات خانوادگی و اجتماعی برای این اختلالات توصیه شده است. اما متأسفانه درمان منسجم و یکپارچه‌ای در ایران وجود ندارد.

آتش سوزی در کمپ لنگرود

دستگاه‌های متعدد با نگرش‌های متفاوت هر کدام قسمتی از این درمان را بر عهده گرفته‌اند که تاکنون نتوانسته‌اند نقشه راه جامع و هماهنگی ترسیم کنند. وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، قوه قضائیه و ستاد مبارزه با مواد مخدر همه درگیر این مسئله هستند اما همچنان درمان از نگاه من به‌عنوان یک متخصص روان‌‌پزشکی، آشفته و بی‌دروپیکر است. در ادامه به برخی از مشکلات فعلی و مخاطرات پیش‌رو اشاره می‌کنم. مراکز درمان سوءمصرف مواد از وزارت بهداشت مجوز خود را دریافت می‌کنند …

ادامه‌ی مطلب را در سایت روزنامه‌ی شرق مطالعه کنید.