آزمون‌های روان‌شناختی

آزمون‌های روان‌شناختی که در سایت دکتر ترابی جمع‌آوری شده‌اند، ابزارهایی هستند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که یک اندازه‌گیری عینی و استاندارد از یک نمونه‌ی رفتار را برای روا‌ن‌پزشکان و محققین فراهم کنند. آزمون‌های روان‌شناسی به معنای تشخیص نیستند. بلکه بیشتر به ما کمک می‌کنند تا درک کنیم که آیا ممکن است یک مسئله‌ی خاص سلامت روان داشته باشید یا خیر.

اگر از یکی از تست‌های روان‌شناسی ما نتیجه‌ی نگران‌کننده‌ای به دست آوردید، نباید به طور خودکار باور کنید که موضوع مورد تست را حتماً دارید. فقط یک متخصص بهداشت روان مانند روان‌پزشک (دکتر ترابی) می‌تواند مشخص کند که آیا به اختلالی مبتلا هستید یا خیر. بنابراین اگر پس از انجام تست‌های ما متوجه نمرات غیرطبیعی شدید قبل از هر قضاوتی در مورد خود با دکتر ترابی تماس بگیرید.
آزمون‌های روان‌شناختی: دکتر ترابی

آزمون‌های روان‌شناختی زیر توسط دکتر ترابی برای شما فراهم شده‌است:

  1. آزمون اختلال وسواسی جبری مقیاس جبری وسواسی ییل-بروان (Y-BOCS) آزمونی برای ارزیابی شدت علائم اختلال وسواس جبری (OCD) است. این آزمون روان‌شناختی، که توسط واین. کا. گودمن و همکارانش طراحی شده است، در تحقیقات و بالین به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا هم شدت OCD را تعیین کند و هم در طول درمان میزان بهبود را کنترل کند.
  2. پرسش‌نامه‌ی اضطراب بک:
  3. پرسش‌نامه‌ی افسردگی بِک (به زودی): این پرسش‌نامه که توسط آرون تی. بک ساخته شده است، 21 سؤال چند گزینه‌ای دارد. این تست یکی از پرکاربردترین تست‌های روان‌سنجی برای اندازه‌گیری شدت افسردگی است. نسخه‌ی فعلی برای افراد 13 ساله و بالاتر طراحی شده است. علائم افسردگی مانند ناامیدی و تحریک‌پذیری، افکاری مانند گناه یا مستحق مجازات بودن و همچنین برخی از علائم جسمی مانند خستگی، کاهش وزن و عدم علاقه به رابطه جنسی را اندازه‌گیری می‌کند.
  4. پرسش‌نامه‌ی اختلال بیش‌فعالی و نقص توجه بالغین یا بزرگسالان (Adult ADHD) دارای ۱۸ سؤال است. با توجه به شرایط خود در طی یک ماه اخیر به سؤالات پاسخ دهید. برای پاسخ به سؤالات محیط کار، تحصیل و منزل را در نظر بگیرید. چک‌لیست علائم ADHD بزرگسالان (ASRS-v1.1) با همکاری سازمان بهداشت جهانی (WHO) و کارگروه ADHD در بزرگسالان که شامل تیمی از روان‌پزشکان و محققان است، تهیه شده و توسط دکتر ترابی ترجمه شده‌است.