کنترل خشم

کنترل خشم

خشم یک احساس طبیعی است اما زمانی که از کنترل خارج می­‌شود مخرب بوده و می تواند مشکلاتی در کار، روابط شخصی و در کیفیت زندگی به دنبال داشته باشد. ژنتیک، تربیت، مشکلات شخصیتی، برخی اختلالات روانپزشکی، مصرف مواد، مسایل اقتصادی، اختلاف طبقاتی، برخی از کلیشه­‌های فرهنگی می­‌توانند باعث شیوع خشونت شوند.

شما نمی­‌توانید از چیزهایی که باعث ناراحتی شما می­‌شوند خلاص شوید و یا از آن اجتناب کنید و یا نمی‌توانید آنها را تغییر دهید، اما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه واکنش‌هایتان را کنترل کنید.

تکنیک­های آرام­بخش

تکنیک­های آرامبخشی، مانند تنفس عمیق، می تواند به آرام کردن احساسات عصبی کمک کند. کتاب ها و دوره هایی وجود دارند که می‌توانند تکنیک های آرام­سازی را به شما آموزش دهند.

بازسازی شناختی

به عبارت ساده، این به معنای تغییر دادن شیوه تفکر شما است. وقتی عصبانی هستید، تفکرتان می‌تواند بسیار غریب و غیرمنتظره باشد. سعی کنید این افکار را با موارد منطقی­‌تر جایگزین کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه به خودتان بگویید: ((وای، این وحشتناک است، همه چیز خراب شده است!)) به خودتان بگویید: ((شرایط بدی است ولی این قابل درک است که من در مورد آن ناراحت هستم، اما این پایان جهان نیست و عصبانی شدن چاره این مشکل نیست.))

حل مساله

بعضی اوقات، خشم و ناامیدی ما بواسطه مشکلات بسیار واقعی و غیر قابل اجتناب در زندگی ایجاد می شود. یک باور غلط فرهنگی وجود دارد که هر مشکلی یک راه حل دارد، اما وقتی متوجه می­‌شویم که همیشه اینگونه نیست به ناامیدی ما افزوده می شود. بنابراین، راه درست، یافتن راه حل قطعی نیست، بلکه باید مشکل را بپذیرید و مدیریت کنید.

ارتباط بهتر

افراد عصبانی تمایل به نتیجه گیری زودهنگام دارند. برخی از این نتایج بسیار نادرست هستند. کم کردن سرعت اولین کاریست که باید انجام دهید. اولین چیزی که به فکرتان می‌آید را بیان نکنید در عوض کم کم و به دقت در مورد چیزی که می خواهید بگوید فکر کنید.

محیط خود را تغییر دهید

گاهی اوقات این محیط اطراف ماست که باعث خشم می شود. مسئولیت ها می توانند روی دوش شما سنگینی کرده و شما را عصبانی کنند. برای خود زمانی آزاد را فراهم کنید تا از برخی از این مشکلات دور شوید.

در نهایت اگر نتوانستید به خشم خود مسلط شوید به یک روانپزشک مراجعه کنید. وی به کمک روان­‌درمانی می­‌تواند به تسلط شما بر خشمتان کمک کند. همچنین در موارد خاصی ممکن است نیاز باشد از دارو برای کاهش خشم کمک بگیرید.